ЗАКАРПАТСЬКА ЛОХИНА БУРЕМНОГО ЛІТА 2022

323

 

Останніми роками український споживач влітку додав до свого традиційного  ягідного кошика з полуницею черешнею та малиною ще й лохину. Вона наділена приємним смаком і корисними властивостями. Ягоди мають протизапальну, жарознижувальну, сечогінну та загальнозміцнюючу, антипаразитарну дію. Вони нормалізують обмін речовин, лікують подагру, артрит, допомагають виведенню з організму радіоактивних і важких елементів, сприяють покращенню зору, містять вітаміни А, В, С, К, а також кальцій, магній, цинк, залізо і клітковину, крім того, листя лохини та ягоди знижують рівень цукру в крові. 

Наша розповідь про одне з господарств, де вирощують  цю ягоду –  це ТОВ “Агромікс Закарпаття”. Його насадження розташовані в Берегівському районі між селами Мужієво та Велика Бакта, від холодних вітрів їх захищає Мужіївська гора, яка відома як чи не єдине в Україні місце, де є поклади золота. Екскурсію полем у  перший день збору врожаю проводить для нас директор господарства Василь Іванович Пітчак, людина, яка заклала і перші і нові насадження лохини в цьому господарстві  і тому знає є всі нюанси догляду за цією культурою. Під його керівництвом протягом року доглядає за насадженнями невеликий колектив працівників з найближчих сіл. А коли починається збір ягід, до постійного персоналу долучаються бригади  не тільки з Берегівського, а й з Мукачівського району. Цього року участь  у зборі лохини взяли і переселенці, які знайшли свій прихисток від війни на Закарпатті. Лохина збирається вручну і кожна ягода має пройти через натружені, але ніжні жіночі руки, бо  більшість збирачів ягід – це жінки. Робота в полі під спекотним сонцем  важка і  виснажлива. Цього року  в перший день збору врожаю  стовпчик термометра піднімався майже до 40°С… 

Не тільки збір, але й вирощування лохини це важка і делікатна справа. У господарстві зростають два види ягоди, це Дюк і Блюголд. Але незалежно від сорту лохина має специфічну кореневу систему і тому дуже вибаглива  до грунтів, їй підходять грунти пухкі і кислі.  Крім того грядки з кущами цієї ягоди мають бути високими, щоб унеможливити підтоплення, і без бур’янів. Лохина полюбляє вологу і регулярний полив, тому її насадження зазвичай обладнують системою крапельного зрошення. Найстаріше насадження господарстві з’явилися 6 років тому і деякі кущі, які важко називати кущами, досягають двох метрів в висоту.  Це фактично дерева, які ввійшли в пік  плодоношення і ще приблизно 10 років вони будуть давати гарний врожай. Молоді насадження, яким по два і три роки,  вже теж плодоносить. 

Міжряддя досягає трьох метрів, відстань між кущами в ряду 90-100 см. По всьому полю прокладені трубки крапельного зрошення, яке вмикається декілька разів на день. Суха погода і недостатній полив можуть призвести до суттєвого зменшення врожаю. Врожайності також можуть зашкодити весняні приморозки і град. Крім того суттєво зменшити кількість зібраних ягід можуть птахи. У господарстві борються з непрошеними на полях гостями за допомогою  шумових ефектів, але вивчають також й інноваційні  технології.  Хоча, і вони бувають не завжди ефективні. Як розповіли в “Агромікс…”, один з їх партнерів встановив у своєму ягіднику систему лазерного захисту. Лазерні промені, перетинаючись один з одним на висоті трохи вищій за кущі, утворювали своєрідну сітку, яка мала відлякувати птахів. Але в день збору врожаю, незважаючи на те, що лазерна сітка постійно була ввімкнена, ягід на кущах майже не було. Після достатньо тривалого, емоційного пошуку винних, в першу чергу серед працівників підприємства, здогадалися подивитися камери спостереження. І яке ж було здивування, коли побачили зафіксовану камерами картину крадіжки, яка відбулася напередодні.  Шпаки кружляли над полем, але не сідали на кущі, все ж  остерігаючись лазерних променів. Але зробивши декілька кіл, вони опускались на землю на краю поля, і потім пішки заходили на територію ягідника під сіткою. Лишали поле  –  вже ситі і задоволені – так само пішки, виходили з-під лазерної сітки і злітали вгору…   

Лишається тільки радіти, що зграя цих розумних шпаків не дісталася до господарства “Агромікс Закарпаття”, а з їх пернатими родичами закарпатські ягідники цього року зуміли впоратися, і врожай  смачної і корисною ягоди потрапив до українських торговельних мереж. 

Лохина стає все більш популярною в Україні, а за кордоном про її якості знали набагато раніше, тому вона має високий експортний потенціал. І тому зараз до господарства приїздить багато колег і партнерів, зокрема, члени Асоціації “Укрсадпром”, щоб переймати успішний досвід вирощування смачної і корисної ягоди.

Співпраця з Асоціацією, як стверджують в господарстві дає багато позитиву: це і контакти, і інформаційна підтримка, і можливість долучитися до грантових програм. Зокрема, зараз у закарпатських ягідників є плани встановити над новими насадженнями градобійну сітку. Вона може, крім збереження врожаю від опадів, виконати функцію затінення, що стає все більш актуальним в умовах зростаючої з року в рік літньої спеки. Ну і птахам оминути таку сітку вже не вдастся, – посміхаючись, говорить директор господарства.

На завершення важливо додати,  що ТОВ «Агромікс Закарпаття», крім того що надає в цей важкий час можливість тимчасового працевлаштування переселенцям, постійно допомагає захисникам України, зокрема, закарпатським воїнам, які з перших днів війни беруть участь у бойових діях. Це в першу чергу 128  гірсько-піхотна бригада, яка має бойовий досвід з 2014 року, і Берегівський батальйон територіальної оборони, укомплектований після лютневого вторгнення агресора в нашу країну. 

Незважаючи на військовий стан, у господарства, як вже зазначалося, є плани розширення насаджень і збільшення виробництва смачної і корисної ягоди.  Василь Пітчак і його колектив вірять у здійснення цих планів так само, як і в перемогу України.