САДИ ПЕРЕМОГИ ПОЛТАВЩИНИ

313
   Володимир Слєпцов
перший заступник
Карлівського міського голови

 

 

 

               Під час Першої та Другої світових воєн «Сади Перемоги» (Victory Gardens) – висаджені в приватних помешканнях і громадських парках овочеві, фруктові та трав’яні сади у США, Великобританії Канаді, Австралії допомогли вистояти країнам у часи воєнного лихоліття.

       Філософія «Садів Перемоги» полягає у дбайливому ставленні до землі, використанні її кожного клаптика, створенні нових робочих місць та національній згуртованості. Так протягом Другої світової війни в Америці майже третина усіх вирощених овочів походила із «Садів Перемоги», а у Великобританії для цих цілей використовувалися пустирі, задні двори та дахи багатоквартирних будинків, спортивні поля, парки та галявини.

         Отже, коли путінські рашисти напали на Україну, виникла Всеукраїнська ініціатива «Сади Перемоги». Карлівська міська рада її підтримала і взяла в цьому активну участь. Дане питання неодноразово було розглянуто на апаратних та галузевих нарадах міської ради, проведено велику роз’яснювальну роботу серед населення і в результаті у Карлівській громаді до Всеукраїнської ініціативі «Сади Перемоги» долучилися громадяни, сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства, працівники шкіл та дитячих садочків.

        Одними з перших у Карлівській громаді Всеукраїнську ініціативу «Сади Перемоги» підтримало ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи». У ТОВ «Сади Карлівщини», яке входить до складу агропідприємства, навесні було висаджено 1,5 га або 3,5 тисячі саджанців яблуні  сорту Гала Шніко Ред.

        Загальна площа саду у ТОВ «Сади Карлівщини» – 120 га. Це – яблуні, груші, сливи, абрикоси, черешні, вишні, алича, малина, смородина, полуниця, виноград. Крім того є цех по виробництву соків прямого віджиму та джемів і холодильник на 1000 тон, завдяки якому яблука, які там зберігаються, мають прекрасний смак та зовнішній вигляд. У саду тільки яблук збирають щороку більше тисячі тонн, а соку у минулому році виготовили 182 тисячі літрів.

          Крім того у ТОВ імені А.Л.Фисуна, що також входить до складу ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи», на крапельному зрошуванні площею 3,5 га вирощують овочі: огірки, помідори, перець солодкий, капусту, цибулю, моркву, столові буряки, кабачки, гарбузи, кавуни. Всього вітамінної продукції у 2021 році було зібрано 167 тонн і цього року планується зібрати не менше.

           ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи» через фонд «Добро», заснований для благодійної допомоги, вже надали для ЗСУ, територіальної оборони та внутрішньо переміщених осіб продукції на суму більше 1 мільйона 300 тисяч гривень, а саме: яблук, соків, хлібобулочних виробів, тушонки, м’ясних виробів та грошових коштів.

          Також ідею «Садів Перемоги» активно підтримала сім’я Михайла, Римми та Івана Плюти з с. Попівка, які протягом тридцяти років реалізовують на ринку овочі, квіти й розсаду, вирощені на площі 3,5 га відкритого грунту та шести теплицях.

         На околиці села Попівка, де Михайло Плюта мешкає з родиною, знаходиться і його овочева ділянка.  На своїй вулиці Михайло викупив чотири спустілих покинутих садиби, викорчував там чагарники, бур’яни та засадив їх овочами. Коли господар почув про Всеукраїнську ініціативу «Сади Перемоги», то залюбки до неї долучився і став одним з найактивніших її учасників та пропагандистів, займаючись улюбленою справою й водночас забезпечуючи країну такими необхідними овочами: цибулею, огірками, помідорами, перцем, кабачками, баклажанами, морквою, буряком та картоплею.  

        Громадяни Карлівської ОТГ разом із внутрішньо переміщеними особами активно приєдналися до Всеукраїнської ініціативи «Сади Перемоги». На території громади увесь присадибний фонд, а це 364 га, засаджено овочевими культурами та картоплею. Крім того усім бажаючим мешканцям громади (а це 627 чоловік) та вимушеним переселенцям (110 сімей) міська рада надала в оренду 93 га землі для ведення городництва. Також за державною програмою для тимчасово переміщених осіб, мерія допомогла в безкоштовному отриманні 5,5 тонн насіннєвого матеріалу картоплі голландської селекції, яку люди змогли висадити на ділянках м. Карлівки у Попівському, Голобородьківському та Максимівському старостинських округах. 

          Крім того мешканці міста, котрі живуть у багатоповерхівках, біля своїх будинків також вирощують овочі.

           До Всеукраїнської ініціативи активно долучилися й педагогічні колективи шкіл та дитячих садочків нашої громади. Міська рада для цієї мети виділила земельні ділянки, забезпечила насінням а ще частину посадкового матеріалу принесли самі педагоги. Тож школи і садочки наразі вирощують овочі на площі від 5 до 20 соток кожен, а разом у загальному більше 1 га овочевих культур.

           А ще Максимівський ліцей минулої осені за державною програмою отримав саджанці яблунь, груш, слив,смородини на суму 10 тисяч гривень. Учні школи разом з учителями посадили «Мультсад» на площі 15 сотих га і з весни дбайливо його доглядають. Немає сумнівів, що цей «Мультисад» обов’язково стане їхнім «Садом Перемоги».

      Ось так кожен житель Карлівської громади, активно долучившись до Всеукраїнської ініціативи «Сади Перемоги», наближає нашу Перемогу у цій війні. Перемога України обов’язково буде! 

Все буде Україна!

ВІРШІ автора статті Володимира Слєпцова

ЖНИВА

Мелодія жнив нас тримає в полоні…
Викотилося сонце у неба вікно,
І сивий,як лунь, агроном у долоні
Бере намолочене щойно зерно.

Співають кантати потужні мотори
Про щедрість одвічну святої землі…
На приступ ідуть по безмежних просторах
Великі й малі степові кораблі.

А кожна зернина – найвищої проби!
В ній світиться наша надія жива…
А степом усміхнені йдуть хлібороби:
Нарешті вони почалися – ЖНИВА!

БІЛЯ СТАНИЦІ ЛУГАНСЬКОЇ

З осені

Все спалене

Дотла,

Навіть

Паша бур’янів

Убога.

Зі станиці вулиця

Втекла,

А з дороги…

Збилася

Дорога.

Чорні крила

Півня на снігу,

Сивиною

Іній ліг

На пір’я…

Ні хлівця,

Ні тину на подвір’ї,

Й яворина

Зігнута в дугу.

Все це

Не наснилося

Мені –

Бачив сам я,

Власними Очима…

Спогадів чимало

За плечима

Про

Кремлем

Розв’язану

Війну!

БУРАН

Цвіла весна,

Десь джеркотіли бджоли,

І чотирнадцятий

Витав над світом рік.

Та враз буран

Пронісся краєм поля,

І хлинув з неба дощ,

Загомонів потік.

А ми – в дозорі.

Нікуди втікати…

Отож плащі на себе хутко –

Стоїмо!

Стискаємо

Міцніше автомати,

І спостереження

З висотки ведемо.

Триває

На Донбасі люта битва

За український

З роду-віку рідний край.

Проженемо ми

Путінських бандитів,

І знов веселкою

Засяє небокрай.

Аж Раптом шурхіт.

Потім ще. О, Боже!

На бруствері окопу –

Мокре цуценя.

Руде, худе,

На привид більше схоже,

Голодними очима

Ранок доганя.

«Привіт, Буране!» –

Вирвалось в солдата.

Бо й справді,

Начебто буран його приніс.

Хвостом крутнув лиш

Песик винувато,

Потім почухав лапою

Свій мокрий ніс.

Так і прижився,

Бач, Буран у роті.

А як підріс,

Вивчать

Військову справу став.

І додалося

Вух й очей піхоті…

А календар

Невпинно й тихо

Дні листав.

І долистався.

Путін – мов сказився:

На землю нашу

Військо

Шле з усіх боків.

Та опір гідний, ой,

Не забарився,

Як і супроти німців

Чи більшовиків.

Стають на бій

Уродженці Полтави,

Сини Чернігова,

Одеси й славних Сум.

Ми пам’ятаємо іще

Козацьку славу,

І чуєм поклик бойовий

Дідівських сурм.

Ми

Не пробачимо

Рашистам Бучу.

А Маріуполь

Спраглу душу як пече…

За все відплатимо

В борні жагучій,

Тісніше в лавах станемо –

Плече в плече.

І пес Буран

Воює разом з нами –

Він диверсантів-гадів

Чує за верству.

А ще, як треба,

Проповзе ланами,

А ще сховається у листяву

Густу,

Щоби на ворога

Накинутись зненацька

І горло перегризти

Лютим бандюкам…

Нехай він пес,

Та вдача, бач, козацька,

Що непідвладна й досі

Нищівним рокам.

Буран теж

Свято вірить в перемогу,

Тому і бореться

Із честю за свій дім.

У нас, покривджених,

Одна дорога:

До світла й радості

У краї дорогім.

(23 квітня 2022 року)