Відкритий лист Наглядової ради асоціації «Укрсадпром» щодо критичної ситуації в українському садівництві

410
Наглядова рада асоціації «Укрсадпром» звернулася з відкритим листом до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та всіх причетних виконавчих і законодавчих органів влади України щодо критичної ситуації в українському садівництві. Подаємо текст звернення.
 Президенту України Зеленському В.О.
 Шановний Володимире Олександровичу!
Садівнича галузь є важливою складовою агропромислового комплексу України, забезпечує тисячі робочих місць для населення сільських територій та виробляє стратегічно-важливу для здоров’я нації плодову продукцію.
Однак нині в українському товарному садівництві склалася кризова ситуація: оптові ціни на реалізацію плодів з господарств є в кілька разів нижчими від собівартості їхнього вирощування, натомість енергоносії та все необхідне для виробництва фруктів подорожчало в кілька разів.
Для того, щоб не допустити у вітчизняному садівництві хвилі банкрутств, просимо Державу в особі Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та всіх причетних виконавчих та законодавчих органів влади України звернути свою увагу та надати допомогу.
Інакше, у разі ослаблення вітчизняного садівництва, яке спеціалізується передусім на вирощуванні яблук, ринок свіжих фруктів України заполонить вал імпорту, який не лише значно дорожче коштуватиме для кінцевого споживача, а надзвичайно негативно впливатиме на продовольчу безпеку країни.
Закриття садівничих підприємств в Україні не можна допускати і з соціальних міркувань, адже товарне виробництво плодів порівняно з іншими аграрними спеціалізаціями забезпечує найбільше робочих місць у перерахунку на гектар оброблюваних угідь, й у разі краху садівничого бізнесу «на вулиці» опиняться тисячі мешканців сільських територій, де нині й так гостро стоїть проблема безробіття. Посилення безробіття у сільській місцевості ще більше спонукатиме громадян шукати працю за кордоном.
Враховуючи вищенаведене, асоціація «Укрсадпром» просить Державу зробити кілька важливих кроків назустріч садівникам — щоби завадити колапсу садівничої галузі та підтримати її у цей критичний момент.
 1. Урегулювати в Україні роботу торгових мереж. Особливий наголос — на зменшення торгових націнок під час продажу фруктів супермаркетами та скорочення до 20 днів відтермінування розрахунків за поставлені у маркети фрукти.
 2. Запровадити нульовий ПДВ на продукцію садівництва — так само, як це протягом півроку заплановано зробити у всіх країнах ЄС.
 3. Дозволити садівничим господарствам оформляти цивільно-правові договори для сезонних працівників та встановити оподаткування доходів таких працівників залежно від суми фактично нарахованої їм зарплатні. Це спростить процедуру оформлення документів й залучить більшу кількість громадян до отримання додаткового легального заробітку у вільний від основного заняття час (у суботу, неділю, інші вихідні дні чи після праці на основному робочому місці), а також допоможе зібрати вирощений господарствами врожай в оптимальні терміни та без втрат. Завдяки цій новації фахівці господарства здобудуть час на виконання інших важливих виробничих завдань.
 4. У разі, якщо закупівельні ринкові ціни на плодову сировину для переробки в Україні є меншими, аніж собівартість вирощування такої продукції, держава має компенсувати господарствам різницю між цими цінами за умови офіційного оформлення поставок плодів на заводи. Потрібен такий самий ринковий механізм, що його застосовують у Польщі, де уряд доплачує садівникам суму, якої не вистачає для покриття собівартості виробництва. Це європейський досвід у сусідній з нами країні.
 5. Оскільки сьогодні в Україні склалася критична ситуація з підняттям цін на електроенергію для підприємств, а виробництво плодів є стратегічно важливим для продовольчої безпеки країни, садівничі господарства мають бути включені у перелік виробництв, що платять за енергоносії фіксовану пільгову ціну.
У цілому, законодавство України, яке регулює діяльність садівничої галузі, необхідно врегулювати за зразком законодавства ЄС — лише за такої умови вітчизняні садівничі господарства будуть у змозі належно виконати вимоги численних українських фіскальних органів щодо прозорості і законності ведення бізнесу. Адже якщо в Україні діють європейські вимоги до прозорості виробництва, то й закони України мають бути приведені у відповідність до європейських норм.
Садівнича галузь України розраховує на розуміння і співпрацю з боку Держави.
Це звернення прийнято на засіданні Наглядової Ради асоціації «Укрсадпром» (протокол № 1 від 21 січня 2022 р.).
З повагою,
Голова Асоціації «Укрсадпром»                                           Олександр Матвієць

Рішення підтримали всі присутні на засіданні, що відбулося 21.01.2022 члени Наглядової ради асоціації «Укрсадпром», а саме:

 • Петро Іванович Гадз — Герой України, керівник ФГ «Гадз» (Тернопільська обл.);
 • Василь Васильович Козак, ПП «Буковина Агросвіт» (Чернівецька обл.);
 • Сергій Володимирович Остапець, ТОВ «Сади Донбасу» (Донецька обл.);
 • Віктор Олександрович Дитинко, ТОВ «Долина-Агро» (Івано-Франківська обл.);
 • Олена Анатолівна Нестеренко, ТОВ «Фаетон ІНК» (м. Київ);
 • Євгеній Васильович Розсоха, ТОВ «Бахмутський розсадник» (Донецька обл.);
 • Анна Іванівна Домбровська, ФГ «Фруктовий сад АТ» (Київська обл.);
 • Іван Іванович Мостов’як, Уманський національний університет садівництва (Черкаська обл.);
 • Михайло Ілліч Фединець, ФГ «Надія сад» (Закарпатська обл.).