Ситуація в робочій групи Мінагрополітики з питань розвитку садівництва

409

25 січня в режимі відеоконференції на платформі Zoom відбулось перше у 2022 році засідання робочої групи Мінагрополітики з питань розвитку садівництва, у якому узяли участь члени Асоціації «Укрсадпром» — Матвієць О.Г., Козак В.В., Мостов’як І.І., Бойчук С.П., Мазур Б.М., Фединець М.І., Пастух О.Я., Тітов А.В.

Директор Департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства України Віштак І. А. проінформував про розробку алгоритму для підготовки «Порядку підтвердження факту вирощування багаторічних насаджень особою, яка має намір здійснити викуп земельної ділянки», з метою реалізації норм, визначених абзацами п’ятим і шостим підпункту 3 пункту 1 розділу I та пункту 2 розділу ІІ Закону України № 1989-IX 17.12 2021 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку виноградарства та садівництва». Голова Асоціації «Укрсадпром» Матвієць О.Г. подякував за оперативність та фаховість підготовки цих документів та запропонував їх доповнити одним з рішень органів місцевого самоврядування — у разі виявлення недоліків в поданих документах, надати можливість виправити та усунути неточності протягом 10 днів. Під час засідання було в цілому схвалено алгоритм до «Порядку підтвердження факту вирощування багаторічних насаджень особою, яка має намір здійснити викуп земельної ділянки» та форму «Акту інвентаризації багаторічних насаджень».

Обговорення правових механізмів, які би вирішили проблеми, що виникали у садівничих господарствах протягом 2021 року під час оформлення сезонних працівників (доповідач — президент асоціації «Ягідництво України» Кухтіна І.О.) було перенесено на наступне засідання, оскільки колективу робочої групи матеріали по питанню не були надані. Питання буде розглянуто на наступних засіданнях робочої групи після напрацювання необхідного пакету інформації й надання її для ознайомлення усім учасникам робочої групи.

Прийнято рішення в подальшому не приймати до розгляду пропозиції без напрацювання і надання матеріалів для ознайомлення.

У ході засідання робочої групи були напрацьовані пропозиції щодо оподаткування земель, які використовуються для вирощування багаторічних насаджень — для створення пільгового режиму до вступу таких садів у плодоношення (доповідач — президент ВГО «Українська горіхова асоціація» Юдін Г.О.). Адже відповідно до статі 283 Податкового Кодексу України (далі — ПК України) не підлягають оподаткуванню земельним податком земельні ділянки сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та фермерських (селянських) господарств, зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками до їх вступу у пору плодоношення (див. п.283.1.5. ПК України). При цьому, юридичні особи (у даному разі — с.г. підприємства всіх форм власності та фермерські (селянські) господарства) згідно зі ст. 286.2 і 286.3 ПК України самостійно обчислюють суму плати за землю при поданні декларацій із земельного податку.

Але, у контексті застосування чинного п. 283.1.5 ПК України  (звільнення від земельного податку) спірним питанням є визначення моменту вступу садів у плодоношення. Після обговорення учасниками робочої групи  було рекомендовано якнайшвидше внести відповідні доповнення в Наказ Мінагрополітики шляхом відновлення пункту «тривалість створення, років».

На жаль, конструктивна частина засідання на цьому закінчилася.

Голова асоціації «Укрсадпром» Матвієць О.Г. запропонував учасникам засідання розглянути звернення Наглядової ради асоціації «Укрсадпром» до органів державної влади, яке було прийнято 21 січня 2022 року й оприлюднено в групі перед початком відеоконференції. Проте, оскільки з текстом звернення садівників не встигли ознайомитися голова ГО «Укрсадвинпром» Печко В.С. й працівники Мінагрополітики, обговорення питання на робочій групі було заблоковано. Й не дивно, адже на відкрите звернення голів Вінницької обласної ради та Вінницької ОДА щодо критичного стану в садівничій галузі, яке лежить у владних кабінетах уже понад місяць, чиновники й досі не змогли надати відповідь.

Просимо шановну спільноту ознайомитися зі зверненням, яке 21 січня 2022 року прийняла Наглядова рада асоціації «Укрсадпром» та підтримати його, адже ситуація в українському садівництві є катастрофічною й далі так тривати не може.

Нижче подаємо текст відкритого листа, який направлено Президенту України Володимиру Зеленському, Голові Верховної Ради України Руслану Стефанчуку та Прем’єр-міністру України Денису Шмигалю.

Президенту України

Зеленському В.О.

Шановний Володимире Олександровичу!

Садівнича галузь є важливою складовою агропромислового комплексу України, забезпечує тисячі робочих місць для населення сільських територій та виробляє стратегічно-важливу для здоров’я нації плодову продукцію. Однак нині в українському товарному садівництві склалася кризова ситуація: оптові ціни на реалізацію плодів з господарств є в кілька разів нижчими від собівартості їхнього вирощування, натомість енергоносії та все необхідне для виробництва фруктів подорожчало в кілька разів.

Для того, щоб не допустити у вітчизняному садівництві хвилі банкрутств, просимо Державу в особі Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та всіх причетних виконавчих та законодавчих органів влади України звернути свою увагу та надати допомогу. Інакше, у разі ослаблення вітчизняного садівництва, яке спеціалізується передусім на вирощуванні яблук, ринок свіжих фруктів України заполонить вал імпорту, який не лише значно дорожче коштуватиме для кінцевого споживача, а надзвичайно негативно впливатиме на продовольчу безпеку країни.

Закриття садівничих підприємств в Україні не можна допускати і з соціальних міркувань, адже товарне виробництво плодів порівняно з іншими аграрними спеціалізаціями забезпечує найбільше робочих місць у перерахунку на гектар оброблюваних угідь, й у разі краху садівничого бізнесу «на вулиці» опиняться тисячі мешканців сільських територій, де нині й так гостро стоїть проблема безробіття. Посилення безробіття у сільській місцевості ще більше спонукатиме громадян шукати працю за кордоном.

Враховуючи вищенаведене, асоціація «Укрсадпром» просить Державу зробити кілька важливих кроків назустріч садівникам — щоби завадити колапсу садівничої галузі та підтримати її у цей критичний момент.

  1. Урегулювати в Україні роботу торгових мереж. Особливий наголос — на зменшення торгових націнок під час продажу фруктів супермаркетами та скорочення до 20 днів відтермінування розрахунків за поставлені у маркети фрукти.
  2. Запровадити нульовий ПДВ на продукцію садівництва — так само, як це протягом півроку заплановано зробити у всіх країнах ЄС.
  3. Дозволити садівничим господарствам оформляти цивільно-правові договори для сезонних працівників та встановити оподаткування доходів таких працівників залежно від суми фактично нарахованої їм зарплатні. Це спростить процедуру оформлення документів й залучить більшу кількість громадян до отримання додаткового легального заробітку у вільний від основного заняття час (у суботу, неділю, інші вихідні дні чи після праці на основному робочому місці), а також допоможе зібрати вирощений господарствами врожай в оптимальні терміни та без втрат. Завдяки цій новації фахівці господарства здобудуть час на виконання інших важливих виробничих завдань.
  4. У разі, якщо закупівельні ринкові ціни на плодову сировину для переробки в Україні є меншими, аніж собівартість вирощування такої продукції, держава має компенсувати господарствам різницю між цими цінами за умови офіційного оформлення постачання плодів на заводи. Потрібен такий самий ринковий механізм, що його застосовують у Польщі, де уряд доплачує садівникам суму, якої не вистачає для покриття собівартості виробництва. Це європейський досвід у сусідній з нами країні.
  5. Оскільки сьогодні в Україні склалася критична ситуація з підняттям цін на електроенергію для підприємств, а виробництво плодів є стратегічно важливим для продовольчої безпеки країни, садівничі господарства мають бути включені у перелік виробництв, що платять за енергоносії фіксовану пільгову ціну.

У цілому, законодавство України, яке регулює діяльність садівничої галузі, необхідно врегулювати за зразком законодавства ЄС — лише за такої умови вітчизняні садівничі господарства будуть у змозі належно виконати вимоги численних українських фіскальних органів щодо прозорості і законності ведення бізнесу. Адже якщо в Україні діють європейські вимоги до прозорості виробництва, то й закони України мають бути приведені у відповідність до європейських норм.

Садівнича галузь України розраховує на розуміння і співпрацю з боку Держави.

Це звернення прийнято на засіданні Наглядової Ради асоціації «Укрсадпром» (протокол № 1 від 21 січня 2022 р.).

Голова Наглядової Ради, Герой України Петро Гадз

Заступники Голови Наглядової Ради Асоціації — Михайло Фединець та Сергій Остапець

Члени Наглядової Ради — Василь Козак, Віктор Дитинко, Олена Нестеренко, Євгеній Розсоха, Анна Домбровська, Іван Мостов’як, Сергій Токан

Голова Ревізійної комісії Олена Пастух