Польська ділова подорож у січні 2023 року

307

Українські садівники, члени Асоціації “Укрсадпром» в цей складний час за свої кошти вирішили поїхати в Польщу і відвідати виставку садівництва та овочівництва у місті Кельце та декілька господарств садівничого напрямку. Садівництво це одна з найбільш інноваційних галузей, яка постійно потребує оновлення,  модернізації.  І варто зазначити, що до подорожі долучилися ті, хто виготовляє експортоорієнтовану продукцію.

 

Виїзд групи членів Асоціації “Укрсадпром” відбувся завдяки сприянню Міністерства аграрної політики та продовольства, і ми висловлюємо вдячність всім причетним до організації цієї поїздки.

 

Українську делегацію дуже позитивно приймали: показали господарства, де вирощують саджанці та ягоди, поділилися технологіями, зокрема, облаштування так званих модульних або тунельних теплиць.  Крім того варто зазначити, що громадяни сусідньої країни допомагають у боротьбі з російським агресором.  Наприклад, таку допомогу запропонував Мирослав Малишевський, депутат Польського Сейму, з яким Голова Асоціації “Укрсадпром” Олександр Матвієць зустрівся під час виставки. Асоціація садівників Польщі , яку він очолює, виступила з ініціативою передати українським садівникам польський садивний матеріал. Це має бути частиною програми підтримки України після війни з боку ЄС. Асоціація “Укрсадпром”, як зазначив її голова Олександр Матвієць, готова сприяти цій програмі, як тільки вона почне втілюватися, а на те, що буде саме так, і вітчизняні садівники і їх польські колеги дуже сподіваються.

 

19 січня наша група відвідала одне з провідних розсадницьких господарств Польщі – Gospodarstwo ogrodnicze Alexandra Kusibab-Wyka. У розсаднику, який знаходиться недалеко від Кракова у Сломніках, вирощують декілька видів лохини, малину, актинідію, ожину, журавлину, кизил, обліпиху, а крім того гортензію, гібіскус, азалії тощо. Господарі показали розсадницькі поля і теплиці господарства,  розповіли про специфіку вирощування певних сортів лохини, зокрема в тунелях. До речі, в Польщі як і в інших країнах ЄС не потрібні ніякі дозвільні документи на встановлення тунелів без фундаментів. І ми сподіваємося, що досвід польських колег буде впроваджений і в Україні, що значно полегшить і прискорить отримання грантів саме на такі теплиці.

Також 19 січня група українських садівників відвідала садівничу і овочеву виставку в Кельце. Це дійсно потужний представницький європейський захід, де були представлені розсадницькі господарства, фірми, які продукують сільськогосподарську техніку,  теплиці, холодильники, агроволокно, спеціальну галузеву  продукцію тощо. Під час заходу відбулися продуктивні зустрічі українських  учасників і давніх партнерів з ЄС, а також налагоджено нові контакти.

 

20 січня українські садівники відвідали господарство Maj, яке знаходиться біля міста Пщина у Зеленому Шльонську. Польські ягідники тут вирощують малину у тунелях фірми Haygrove. Гості змогли побачити два види тунелів, які відрізнялися формою труб і висотою, а також електромеханічною системою відкривання жалюзі. За словами пана Міхала Куча, який займається вирощуванням малини в цих тунелях  шість років, врожайність з “тунельного” гектару зростає суттєво, а особливо покращується якість, бо на  ягоди не потрапляє дощова вода і вони набагато довше зберігаються. Пан Міхал ознайомив українських колег з системою поливу та специфікою догляду за рослинами малини, які вирощуються в тунельних (модульних) теплицях. Головне, що  з’ясували садівники,- для встановлення таких конструкцій в Польщі і в інших країнах ЄС, не потрібні дозвільні документи, бо тунелі не мають фундаментів і навіть елементів з бетону – металеві стійки просто вкручуються в землю на глибину до метра і за рахунок цього, а також системи кріплень і стяжок, конструкція витримує і вітрові і снігові навантаження, які характерні для польського клімату. В Україні теж вже встановлено достатньо багато таких теплиць фірми Haygrove і, відповідно, вони пристосовані і апробовані в українських умовах.

 

Під час дискусії з польськими колегами наші садівники  позаздрили їм, що програма Євросоюзу, яка працює в Польщі,  прозора і проста, без зайвих бюрократичних перешкод, і висловили надію, що вже незабаром керівництво нашого Уряду зможе змінити існуючі програми грантової підтримки в бік наближення до європейських стандартів.

Учасники подорожі презентували європейським колегам два номери журналу “Українські сади”. Саме для іноземних читачів і партнерів другий номер був анотований англійською мовою. І, сподіваємося, що зацікавлення польських колег цим виданням трансформується у появу цікавих матеріалів про їх досвід на сторінках нових номерів журналу.

 

Отже, ця поїздка – ще один привід зустрітися і поділитися досвідом,  обмінятися враженнями та спланувати майбутню співпрацю. Садівники – це підприємці, які зацікавлені в переході на європейські стандарти, але треба розуміти що європейські правила несуть в Україну з одного боку прозорість, приєднання до європейського професійного співтовариства і великого ринку, але також багато вимог і стандартів, яких треба дотримуватись. Спілкування з польськими колегами підтвердило, що Польща стала лідером європейського садівництва завдяки підтримці польського уряду та депутатів, завдяки грантовим програмою від Євросоюзу. Польські колеги зазначають, що вони проходили певні непрості етапи розвитку галузі, які дуже нагадують теперішні українські реалії, але садівнича галузь сусідньої країни успішно подолала труднощі перехідного періоду.

 

Ми хочемо донести це все до відповідальних осіб Міністерство аграрної політики та продовольства України, може вони зрозуміють, що формуючи інструменти підтримки галузі, треба дослухатися до платників податків, галузевих асоціацій, до тих, хто готовий відкрито і чесно працювати, як це побачили учасники подорожі у республіці Польща.

 

І ось вже після завершення поїздки прийшла звістка з Польщі -господарство Gospodarstwo ogrodnicze Alexandra Kusibab-Wyka подало заяву на вступ  асоційованим членом Асоціації “Укрсадром”. Цей крок польські садівники зробили після відвідання  господарства українськими колегами і перемовини з керівництвом Асоціації. Сподіваємось, що приєднання ще одного польського учасника зробить  міцніше і Асоціацію і партнерські стосунки між аграріями двох наших дружніх країн.