Кошти в рамках державної підтримки розвитку садівництва мають виплачуватися двічі на рік

666
У вівторок, 15 лютого 2022 року відбулося засідання Підкомітету з питань економічної політики в агропромисловому комплексі Комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики.

Асоціацію «Укрсадпром» на зібранні представляли заступник голови асоціації Антон Тітов та радник голови асоціації Тарас Минко (керівник ТОВ «Келте»).

Під час засідання підкомітету пролунав емоційний виступ Тараса Минко, у якому фахівець спочатку наголосив на великій ролі, яку промислове садівництво відіграє в житті сільських громад (садівничі підприємства створюють у селах численні робочі місця та перераховують значні податки до місцевих бюджетів), а по тому —звернув увагу присутніх на критичну ситуацію в садівничих підприємствах, що повірили в дієвість державних програм з підтримки садівництва.

Як зазначив фахівець, ідеться про програми з часткового відшкодування господарствам витрат на закладання нових плодових, ягідних і горіхоплідних насаджень, будівництво холодильників і сортувальних цехів. Недофінансування цих програм у бюджеті 2021 року призвело до того, що садівничі господарства отримали лише 35% від обіцяних державою компенсаційних коштів, недорахувавшись близько 323 млн. гривень, що їх обіцяла держава.

Як зазначив Тарас Минко, садівники повірили державі й узяли в банківських установах значні кредити щоби створити сади, сховища й сортувальні лінії. Та унаслідок недофінансування з бюджету компенсацій ті не покривають навіть відсоткових ставок за кредитами, які були необхідні садівникам для створення нових потужностей у садівництві.

Беручи до уваги те, що в Україні 2022 року встановилися надзвичайно низькі оптові ціни на яблуко, а також те, що енергоносії й усі складники для ведення товарного садівництва — добрива, ЗЗР тощо, подорожчали, фахівець запропонував уряду негайно виплатити садівникам заборговані компенсації, а виплати, заплановані для підтримки розвитку садівництва у 2022 році здійснювати у два етапи, навесні й восени, адже інакше деякі господарства, чекаючи на допомогу аж до грудня, просто збанкрутують, так і не виконавши перед банками своїх зобов’язань за кредитами.

Також фахівець від імені усіх членів асоціації «Укрсадпром» запропонував у 2022 році збільшити державне фінансування програм підтримки розвитку садівництва в Україні із запропонованих Мінагрополітики 489 млн. грн до 1 млрд грн.