Зазвичай у звітах про збори організацій використовуються доволі сухі та
канцелярські формулювання. Відкрились, виступали, вирішили… Але зовсім не
такими ми побачили загальні збори Асоціації «Укрсадпром» у Попівціях 26
листопада 2024 року. Попри військовий стан та труднощі нашого непростого
часу, зібралось більше 50 членів асоціації, і понад 40 укрсадпромівців з
віддалених регіонів дали доручення представляти їх інтереси присутнім на
зборах.
Атмосфера одразу ж виявилась напруженою та дещо детективною. Чітко
вирізнялась «правляча коаліція» та «опозиційний блок». Але навіть тут не все
було просто. Діючий склад Наглядової Ради на чолі з Ігорем Князевичем як раз
виявився опозицією до абсолютної більшості членів Асоціації та Голови
Асоціації Олександра Матвійця. Парадоксальна ситуація вилилася в затягування
відкриття зборів аж на три години. Найбільш активним противником проведення
позачергових загальних зборів виступив один із засновників та член
Наглядової Ради Петро Гадз, який дещо пафосно розірвав письмовий наказ Голови
Асоціації, згідно якого проводити реєстрацію учасників зборів мала діюча
Ревізійна комісія Асоціації.
Протистояння розвивалося у формі гарячої дискусії, лідерство у якій тримали
члени Наглядової Ради Петро Гадз, Віктор Дитинко та Андрій Білий. Основні
вимоги стосувалися загального курсу та подальшої стратегії розвитку
Асоціації, її комунікації з представниками державних відомств, а також
спонсорської підтримки та просування на міжнародному ринку. Саме тут члени
Наглядової Ради наполягали на відсутності професійного менеджменту у справах
Асоціації та пропонували змінити ключові фігури задля досягнення озвучених
задач. Цим мали б займатися з їх погляду Ігор Князевич та Ярослав Бєлов.
(Однак, особиста думка цих кандидатів якось не прозвучала достатньо чітко і
склалося враження, що вони лишались дещо осторонь процесу). Лунали навіть
звинувачення в узурпації влади діючим Головою, але… Наглядова рада чомусь не
акцентувала увагу на спробі усунення Голови , якого Наглядова Рада оголосила
нелегітимним на засіданні, яке відбувалося у свій час без присутності самого
Голови, що перебував у відрядженні по справах Асоціації.
Такі дискусійні, але ключові для діяльності Асоціації питання згідно її
Статуту якраз і вирішуються на Загальних зборах об’єднання. До речі,
позачергові Загальні збори відбуваються на вимогу понад 30 членів Асоціації.
Право на їх проведення члени асоціації відстоювали у протистоянні з
попереднім складом НР на чолі з Ігорем Князевичем. Хоча учасники заходу в
Попівцях побачили, що цим процесом керував не він, а Петро Гадз: «Я сказав,
зборів не буде» – така його заява перед зборами шокувала членів Асоціації. До
речі, як зазначали члени Асоціації, Наглядова Рада Асоціації під
керівництвом Петра Гадза, а до весни 2024 року саме він був Головою
Наглядової ради, з 2021 року не скликала Загальні збори Асоціації і тим самим
порушувала право на волевиявлення членів Асоціації.
А 26 листопада з 11.00 майже три години Петро Гадз, Ігор Князевич, Віктор
Дитинко, Андрій Білий не давали можливості провести реєстрацію учасників
зборів, яка згідно наказу Голови Асоціації була покладена на членів
Ревізійної комісії. Загалом, ця полеміка не виглядала просто робочим
діалогом, бо противники проведення зборів озброїлися ще і присутністю
запрошених ними юристів.
І коли на вимогу присутніх членів Асоціації, нарешті почалася реєстрація та
збори були відкриті, група учасників покинула залу. Це були Петро Гадз, Ігор
Князевич, Віктор Дитинко, Андрій Білий, Михайло Фединець, Сергій Токан, Євген
Розсоха та Іван Мостов’як. Особливо незрозуміла позиція першого проректора
Уманського Національного університету садівництва Івана Мостов’яка, який
приїхав для участі в роботі загальних зборів, але не зареєструвався і залишив
залу засідання. Багато випускників університету, присутніх в залі, не
зрозуміли його відношення до абсолютної більшості садівників. Після всього Збори почалися.
Головувати на них доручили відомому в Україні юристу Миколі Черкащенку, і далі
вже в цілком робочій атмосфері учасники обговорили ситуацію та дійшли
консолідованого рішення – не зважаючи на певні обговорені труднощі,
продовжувати працювати у складі об’єднання, але оновити його керівництво.
Було запропоновано і обрано новий склад Наглядової Ради, яка затвердила
Головою Олену Пастух. До складу оновленої Наглядової Ради вибрані
представники перших засновників Асоціації (Білик В.І., Козак В.В., Матвієць
О.Г., Гадз П.І., Бойчук С.П., Демиденко М.Г. Пастух О.Я. та Хворостовський
В.М.) та регіональних відділень: Закарпаття – Жидик А.А., Хмельницька область
– Лабазюк П.П., Полтавська – Орошан В.Г., Херсонська – Голуб Р.Т., Вінниччина
– Хомяк О.М.
Оновлений склад Наглядової Ради обрав Головою Асоціації Богдана Білика і
рекомендував призначити його заступниками Тараса Минка та Антона Тітова.
А трохи пізнніше у цей же день у групі АУСП у WhatsApp з’явилася заява про
вихід з Асоціації ФГ «Гадз», також на пошту Асоціації надійшли заяви про
добровільний вихід з Асоціації ФГ «Еко Беррі» та ТОВ «Федорівське». У
приватній розмові представники господарств, які вийшли з асоціації
“Укрсадпром”, не виключили створення власної окремої асоціації даних
господарств. У той же час діюча Асоціація приростає новими членами, заяви на
вступ яких будуть розглянуті на найближчому засіданні Наглядової Ради.
Хочеться додати, що безумовно, завжди у великих прогресивних об’єднаннях
точаться жваві дискусії та спори. Це показник життєздатності та руху,
небайдужості та прагнення оновлення. Головне у цьому процесі – не затриматися
на самому процесі суперечок, а знаходити конструктивні рішення.
Асоціація «Укрсадпром» є однією з найбільших в українському аграрному секторі
і діяти задля розвитку окремих господарств та українського садівництва у
цілому – найперша та найголовніша її мета.
На фото: епізоди непростих, гарячих зборів Асоціації:























