Відкритий лист до керівництва держави

717
 Президенту України 

Володимиру Зеленському

Голові Верховної Ради України

Руслану Стефанчуку

Прем’єр-Міністру України

Денису Шмигалю

Садівничі господарства України в День працівників сільського господарства висловлюють Вам свою подяку щодо сприяння державної підтримки розвитку садівничої галузі та звертається з наступним.

У 2021 році в багатьох господарствах України проведена значна робота зі створення нових сучасних багаторічних насаджень плодово-ягідних культур та будівництва холодильних і переробних комплексів. При цьому господарства взяли кредити та розраховували на діючу Урядову програму фінансової підтримки розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства в розмірах передбачених Постановою № 587 від 15 липня 2005 року в редакції Постанови № 185 від 10.03.2021 року.

Наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України від   08 жовтня 2021 № 268 та від 28 вересня 2021 № 229  “Про розподіл бюджетних коштів для фінансової підтримки розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства”, більша частина коштів, які передбачені Постановою № 587 від 15 липня 2005 року в редакції постанови № 185 від 10.03.2021 року на 2021 рік виплачено як компенсація витрат за 2019-2020 роки.

Вперше в історії дії Програми та «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства» ми побачили мізерну цифру, а саме 33 відсотки від передбаченої Порядком суми компенсації.

Заявок на отримання компенсації  було подано на суму, яка в три рази перевищує наявні кошти. Саме така кількість заявок свідчить про те, що люди повірили в країну, в якій живуть, люди повірили  міністерству, люди повірили владі. Садівники, беручи кредитні кошти, інвестували в розвиток економіки України, в розвиток громад, створюючи нові робочі місця і сплачуючи податки.

Нині в цій ситуації, що склалася з ціною на яблуко, де деякі супермаркети і переробники купують нижче собівартості і, якщо ще  садівники не отримають кошти в розмірі, що передбачено програмою, в сумах на які вони очікували (суми були закладені в їх бізнес-плани при отриманні кредитів на розвиток галузі), ми можемо отримати зворотну реакцію, і розпочнуться банкрутства підприємств і звільнення працівників.

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко під час круглого столу з аграріями у Вінниці запевнив, що тема підтримки  садівництва є в пріоритеті. Це створення робочих місць, створення якісно нової інфраструктури, забезпечення якісної продукції, зокрема, з доданою вартістю та експортно-орієнтовану. Це надало впевненості в інвестування розвитку галузі.

Можливий  варіант вирішення даного питання – це направити  кошти в сумі 90 млн. грн.,  які залишаються  згідно інших програм  на виплату коштів за напрямами, визначеними пунктом 5 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства», та відповідно здійснити виплату в майже повному заявленому розмірі, а дофінансування коштів за напрямками визначених пунктом 4 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства» перенести на 2022 рік.

Просимо внести зміни до Постанови № 587 від 15 липня 2005 та інших   нормативно-правових актів щодо механізму і напрямку надання державної підтримки розвитку садівництва, виноградарства  та хмелярства у 2022 році, де передбачити виплату коштів за 2021 рік, визначених пунктом 4 «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства», відповідно.

Просимо врахувати, що невиконання діючої Урядової програми фінансової підтримки розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства в 2021 році в передбаченому порядком  розмірі сприятиме суттєвому зменшенню темпів розвитку садівництва,  приведе до банкрутства багатьох господарств, а це, в свою чергу, спричинить вивільнення понад десяти тисяч  робочих місць в сільській місцевості і суттєве зменшення надходжень у місцеві та державний бюджети.