В Україні щойно зареєстрували кілька популярних на Заході сортів плодових культур

838

В Україні зареєстровано п’ять популярних сортів плодових культур, які украй необхідні для вигідного експорту вітчизняних фруктів на заможні ринки західних країн й арабського світу. Процедуру реєстрації сортів, яка тривала три роки, успішно завершило ТОВ «Бахмутський плодорозсадник» — потужне розсадницьке господарство, що веде свою діяльність на Донеччині.

Отже, починаючи з грудня 2021 року в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні (далі — Реєстр), додалося п’ять плодових культиварів, що популярні у світовому товарному садівництві. А саме: яблунева підщепа М9 клон Т337; сорт яблуні Ред Делішен і клони; сорти черешні Регіна і Кордія; сорт сливи Президент. Щойно зареєстровані підщепа та сорти є надзвичайно популярними у світовому садівництві, адже (сорти) дають для нього продукцію з високими смаковими та товарними характеристиками (витривалі у зберіганні, транспортуванні та торговому обігу, привабливі і смачні плоди), а підщепа дає змогу закладати сади яблуні, які надзвичайно швидко входять у товарне плодоношення

Оскільки дискусії про складність, і разом з тим необхідність реєстрації в Україні сортів плодових культур, що популярні на світовому ринку, у вітчизняному садівництві не вщухають, ми звернулися до керівника ТОВ «Бахмутський плодорозсадник» Євгенія Розсохи із проханням прокоментувати здобуток.

Отже, пряма мова:

— Асоціація «Укрсадпром» на чолі з її головою Олександром Матвійцем приділяє велику увагу тому, щоби українські садівники могли легально вирощувати популярні сорти плодових культур. Для цього такі сорти в Україні потрібно передусім зареєструвати, й Асоціація «Укрсадпром» доручила це зробити ТОВ «Бахмутський плодорозсадник». Отже, нашим завданням стало ввести потрібні садівникам сорти в Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

Ми щойно зареєстрували п’ять сортів плодових, і на черзі реєстрація ще кількох — вишні сорту Лотовка, черешні сорту Самміт та прогресивної підщепи для персику і сливи GF 677, яка необхідна галузі для створення скороплідних садів цих культур. Популярні на світовому ринку свіжих фруктів плодові сорти реєструвати в Україні конче необхідно, бо на них є запит ринку, їх хочуть вирощувати садівники, що легально виробляють товарні партії плодів.

Що ж до щойно зареєстрованих сортів — підщепи яблуні М9 клон Т337, сорту яблуні Ред Делішен і його клонів, сортів черешні Регіна і Кордія та сорту сливи Президент, то ми у «Бахмутському плодорозсаднику» маємо базу їхнього вихідного сортового матеріалу, яку ще раніше придбали в Європі. Нині маємо ще документально оформити розмноження цього сортового матеріалу, після ж зможемо легально виробляти саджанці цих, щойно зареєстрованих, сортів. Радо чекатимемо у себе садівників, що планують товарне виробництво плодової продукції на їх основі.