Результати Круглого столу Асоціації “Укрсадпром”

333

22 жовтня в рамках V Міжнародної конференції для галузей садівництва, горіхівництва і переробки «Технології та інновації: від землі – до готового продукту» відбувся Круглий стіл Асоціації «Укрсадпром».
Протягом Круглого столу були підведені підсумки садівничого сезону 2020 року, розглянуті питання державної підтримки галузі, основні проблеми, з якими стикається промислове садівництво та шляхи їх вирішення.
Учасниками Круглого столу стали власники й керівники садівничих господарств, представники владних структур та науковці.

Голова Асоціації «Укрсадпром», Олександр Матвієць доповів, як особливості 2020 року вплинули на формування врожаїв багаторічних культур. Так, за даними Асоціації, якщо валовий збір яблук, в порівнянні з попереднім роком, зменшився на 5-10 %, то врожай товарної продукції яблук знизився аж на 30%. Слід також зазначити суттєве зниження – аж на 30-40% валового збору якісного експортоорієнтованого товарного яблука. На жаль, лише незначна кількість господарств змогли отримати продукцію нормативної якості. Причинами цього є, як погодні фактори (заморозки, тривала відсутність опадів тощо), так і економічні, пов’язані з необхідністю збільшення витрат на засоби захисту рослин, відсутністю коштів на проведення модернізації виробництва, будівництва систем зрошення та протиградового покриття, відсутністю механізмів державної підтримки агрострахування та кредитування. Це є посилом для виробників на наступний рік, адже попит на якісну експортоорієнтовану продукцію невпинно зростає.

Також в процесі Круглого столу було обговорено такі питання:

1. Садівництво в контексті розвитку сільських територій. Соціальна значущість галузі:
– традиційна галузь в Україні
– різноманітність видів, культур, сортів адаптованих для всіх ґрунтово-кліматичних зон України
– працевлаштування сільських жителів
– створення кооперативів
– надходження в місцеві бюджети

2. Технологічність галузі, інновації

– значна капіталоємність створення насаджень
– науковоємність технологій створення та вирощування
– біотехнології при вирощуванні садивного матеріалу
– актуальність наукових розробок для виробників
– підготовка висококваліфікованих кадрів: агрономи-садівники
– різноманіття продуктів переробки плодів та ягід

3. Державна підтримка розвитку галузі

– сприяння в реалізації продукції, зокрема, експорту
– часткове відшкодування вартості: придбаного садивного матеріалу, спорудження шпалери та встановлення СКЗ, нове будівництво та реконструкція холодильників, цехів первинної переробки, об’єктів із заморожування плодів та ягід; придбані лінії товарної обробки плодів та ягід, автоматизовані лінії з висушування, лінії з переробки власно вирощених плодів на соки, пюре; придбані техніку та обладнання для технологічних операцій.
– агрострахування врожаю та насаджень
– кредитні ресурси
– податкове навантаження.