Через весняне похолодання українські садівники можуть втратити половину врожаю (пост-реліз прес-конференції Асоціації «УКРСАДПРОМ»)

1860

17 травня в прес-центрі ІА «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція Асоціації «УКРСАДПРОМ» на тему «Оцінка впливу погодних умов на урожай плодів та ягід в Україні. Роль держави у підтримці садівництва».

В заході взяли участь:

  • Дмитро Крошка, голова Асоціації «УКРСАДПРОМ»
  • Микола Люшняк, народний депутат
  • Іван Ярмолюк, голова ФГ «Відродження»
  • Антон Рубан, директор ТОВ «ДельтаФрут»
  • Олег Китаєв, старший науковий співробітник, кандидат біологічних наук
  • Євген Пилипончик, головний агроном ТОВ «Весна-2011».

 

Голова Асоціації «УКРСАДПРОМ» Дмитро Крошка під час свого виступу зазначив, що після заморозків в квітні та на початку травня садівники України опинилися в критичній ситуації через втрату врожаю. Зокрема, значних збитків завдало травневе похолодання, адже через нього постраждали абсолютно всі регіони України та абсолютно всі види плодово-ягідних культур, оскільки в ніч з 10 на 11 травня нічна температура опускалася в деяких областях до 6-8 градусів морозу.

«В поточному році прогнозується дуже критична ситуація з урожаєм плодів, ягід та горіхів, загальні втрати яких можуть сягнути 1-1,2 млн. тонн, тобто на рівні 50-60% від середнього за останні роки обсягу у 2 млн. тонн. Ситуація ускладнюється низькою середньодобовою температурою протягом тривалого часу, нетиповою для цієї пори року, через що бджоли не можуть літати та здійснювати запилення , – зазначив Д.Крошка. – У зв’язку з цим Асоціація звернулася до міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Кутового з проханням створити спеціальну комісію для оцінки збитків садівників через несприятливі погодні умови. Також ініціативу Асоціації підтримали народні депутати Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин».

У свою чергу, народний депутат України Микола Люшняк повідомив, що депутати профільного комітету готують звернення до прем’єр-міністра України з проханням надати підтримку галузі. «Ми маємо знайти фінансування для підтримки галузі, без якого ми втратимо її на найближчі 3-4 роки. Цей період взагалі відкине галузь на 10 років назад. Тому зараз ведеться активна робота по створенню спеціальної комісії, щоб можна було об’єктивно оцінити збитки та держава могла знайти кошти для їх компенсації», – зазначив народний депутат.

Окрім того, М.Люшняк звернув увагу на те, що ситуація, яка склалася, показала, що без страхування така галузь існувати в Україні не може. «Тому маємо завдання створення механізму страхування багаторічних насаджень, в якому держава могла компенсувати суму страхового платежу. Якби насадження були застраховані сьогодні, держава не мала б нести такі витрати, які необхідні сьогодні для компенсації завданих сільгоспвиробникам збитків. Адже сьогодні лише по деякім регіонам необхідно компенсувати 30-40 млн. грн.», – підкреслив він.

Старший науковий співробітник, кандидат біологічних наук Олег Китаєв підтвердив, що саме травневі заморозки завдали найбільшої школи врожаю, адже для зав’язі критичним уже є зниження температури до -1°С. Особливо критичною, за його словами, ситуація буде для сучасних інтенсивних садів.

У свою чергу, голова ФГ «Відродження» Іван Ярмолюк зазначив, що у Дніпропетровській області та прилеглих районах сусідніх областей, найбільш критичні умови склалися в квітні, коли протягом 6 днів сніжило, температура трималася на рівні -3°С, а в один з цих днів опустилася до -6°С, що є критичним для цвіту. При цьому він звернув увагу на те, що більшість сільгосптоваровиробників, особливо дрібних та середніх, не зможуть без відповідної підтримки піднятися. «Важко всім аграріям, Але садівництво є досить капіталомісткою галуззю, а окупність вкладених коштів відбувається через досить тривалий час. Зокрема, якщо до 2014 року окупність вкладень складала 3-4 роки, то зараз – 5-6 років», – зауважив І.Ярмолюк.

В результаті, садівники звернулися до влади з проханням надати підтримку галузі, зокрема, розробити дієві механізми страхування та кредитування під державні гарантії.

«Впевнений, що наступного року перед страховими компаніями вишикуються черги фермерів, які хотітимуть застрахувати свої ризики. Проте існуючі страхові продукти майже недоступні для галузі. З іншого боку, мало страхових компаній, готових хоча б почати робити прорахунки, щоб укласти зі мною угоду», – розповів директор «ДельтаФрут» Антон Рубан, зазначивши, що в цьому році компанія застрахувала сади, що вступають в стадію плодоношення.

Головний агроном ТОВ «Весна-2011» Євген Пилипончик продемонстрував журналістам на прикладі привезених з садів культур результати впливу заморозків. Найбільше в господарствах кооперативу постраждала суниця літня, втрати якої сягають 90%.

За даними Асоціації «УКРСАДПРОМ», влив заморозків варіювався залежно від регіону. У центральних та південних областях втрати урожаю ягід становлять до 90%. По більшості кісточкових культур в Україні втрати становлять приблизно 80%. Втрати зерняткових культур сягають до 40%, при цьому в деяких господарствах Чернівецької, Вінницької, Черкаської та Миколаївської областей майбутній урожай знищено повністю. Горіхоплідні культури найбільше постраждали у західних і центральних областях (втрати в межах 20%), у південних регіонах втрати склали близько 10%.

Окрему увагу було приділено стягненню заборгованості з державного бюджету за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними». «На жаль, ми вимушені боротися з профільним міністерством. Тільки перед господарствами, що входять до Асоціації, борг складає майже 23 млн. грн. Вступило в законну силу 4 рішення суду, за якими має бути повернено 19 млн. грн. При цьому. Незважаючи на це міністерство подало 5 апеляційних і одну касаційну скарги. Хочу звернути увагу, що апеляційні та касаційні суди підтримують правомірні вимоги садівників. Таким чином, подача апеляційних та касаційних скарг є зловживанням з боку представників МінАПП, знаючи, що у будь-якому випадку ці кошти мають бути виділені з бюджету, а через судові тяганини вже на сьогодні з МінАПП додатково стягнуто як з платника судового збору більше 300 тис. грн. Тобто судові збори наносять збиток державному бюджету», – зазначив Д.Крошка.

Голова Асоцііації «УКРСАДПРОМ» також наголосив, що, незважаючи на проблеми ц відносинах між садівниками та державою, Асоціація відкрита до діалогу з МінАПП. «Ми сподіваємося, що наші заклики будуть почуті. Ми готові в режимі діалогу з будь-яким органом влади, вплинути на ситуацію та змінити її на краще. Ми підтримуємо МІнекономрозвитку з просування української продукції на світовому ринку, проте, на жаль, виробництво не може забезпечити попит експортерів, і без підтримки МінАПП, важко буде змінити ситуацію. Хотілось би, щоб гроші платників податків витрачались не на боротьбу з ними, а на виправлення ситуації», – резюмував Д.Крошка.