Яблука, груші та персики залишаються найбільш поширеними у світі

2717

За підсумками 2016 року виробництво плодів і ягід у світі продовжило своє стабільне зростання, перевищивши 717 млн. тонн. Це випливає з останніх наявних даних Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). Відзначимо, що на початку статистичного спостереження (у 1961 році) загальносвітовий валовий збір фруктів становив 175 млн. тонн, тобто був меншим у понад 4 рази.

У товарній структурі виробництва не відбулося суттєвих змін, найпопулярнішими видами плодово-ягідної продукції залишаються банани, яблука, виноград і апельсини. Так, у 2016 році було зібрано 113 млн. тонн бананів, 89 млн. тонн яблук, 77 млн. тонн винограду, 73 млн. тонн апельсинів. Крім того, багато вирощено манго та гуави (47 млн. тонн), плантайнів (різновид бананів, 35 млн. тонн), мандаринів та клементинів (33 млн. тонн),  груш (27 млн. тонн), ананасів (26 млн. тонн), персиків і нектаринів (25 млн. тонн). На перелічені фрукти сумарно припадає більше 75% світового виробництва плодів і ягід.

Цікавим є той факт, що з 1961 року глобальне виробництво  яблук, груш, персиків і нектаринів зросло у 5 разів. Серед ягід найбільші обсяги виробництва утримує полуниця, її урожай у 2016 році перевищив 9 млн. тонн, маючи дванадцятикратне зростання у порівнянні з 1961 роком. Валовий збір волоських горіхів у світі складає близько 4 млн. тонн, збільшившись у сім разів з 1961 року.

Таким чином, сучасне виробництво плодово-ягідної продукції включає як екзотичні фрукти, так і традиційні культури, які вирощуються в помірних кліматичних умовах України. Воно чітко відображає глобальний тренд зростання попиту на свіжі та перероблені плоди і ягоди, що стимулюється постійним зростанням населення планети та популяризацією здорового харчування. Вітчизняним виробникам варто нарощувати обсяги виробництва типових для нашої зони фруктів, ягід та горіхів, що у перспективі сприятиме не лише повнішому задоволенню внутрішнього попиту, а й посиленню їх позицій на світовому ринку як постачальників цієї продукції.