В Європі очікуються значні втрати урожаю яблук і груш

3742

2 червня поточного року Всесвітня асоціація виробників яблук і груш (WAPA) провела телефонну конференцію представників профільних асоціації країн-членів щодо впливу заморозків на врожай-2017. Отримана оперативна інформація про стан плодових насаджень у країнах-членах WAPA була оперативно надана членам Асоціації “УКРСАДПРОМ”. За результатами проведеної телефонної конференції, представники усіх профільних асоціацій повідомили про негативні наслідки двох хвиль похолодання у квітні та травні 2017 року.

У Польщі поточний рік має бути дуже схожим на невдалий 2007-й. Після травневих морозів на всій території країни загальні втрати урожаю яблук і груш мають скласти від 50 до 60%, хоча деякі сорти виявилися більш стійкими. Майбутні плоди переважно будуть меншого розміру. Для інших культур, таких як вишні, черешні і сливи, ситуація ще гірша, очікуються їх втрати до 90%.

Італія також зазнала впливу заморозків, тут очікуються втрати яблук на рівні 20-25% завдяки хорошому функціонуванню протизаморозкових систем в окремих регіонах.

На території Франції морози впливали на насадження теж неоднаково, в залежності від регіону втрати врожаю оцінюються від 5 до 50%. В цілому виробництво яблук має зменшитися на 10%, а десята частина врожаю матиме дефекти.

У Німеччині не поспішають з будь-якими прогнозами, чекають зав’язування плодів, а втрати дуже варіюються у регіонах – від 10 до 70%.

Серйозні проблеми має Бельгія, де втрати майбутнього урожаю яблук складуть 65-70% від звичних обсягів, тобто 75-85 тис. тонн. Різні сорти неоднаково відреагували на морози, тому важко спрогнозувати, якою буде їх якість. Відносно груші наслідки не такі погані, вони призведуть до зменшення урожаю на 15-20%, який, за оцінками, буде на рівні 300 тис. тонн.

У Нідерландах ситуація краща: від морозу ця країна постраждала менше, ніж Бельгія. Для яблук скорочення врожаю має бути від 30 до 35%, а груш зберуть менше на 15-20%.

В Угорщині після дуже теплої погоди, яка сприяла цвітінню на початку весни, відбулось раптове погіршення метеоумов – дощ, вітер і морози від -1°С до -5°С протягом завершення періоду цвітіння. Сильно постраждали ключові регіони виробництва яблук, тому загальні втрати можуть сягати 30%, отже, урожай очікується на рівні не більше 600 тис. тонн.

На Чехію вплинули обидві хвилі заморозків, тому попередні втрати урожаю зерняткових очікуються на рівні 25% від середніх показників за 3 останніх роки, хоча точніші цифри будуть відомі через місяць. Цього року Чехія зазнала рекордних втрат по абрикосах і персиках, що досягають 80%, а урожай вишень зменшиться на 50%.

У Словенії, яка сильно потерпала і в минулому році, ситуація найгірша. Травневе похолодання спричинило втрати врожаю в середньому на рівні 80%, при цьому в деяких садах втрати були повними.

Австрія теж страждає другий рік поспіль. Залежно від регіону втрати становлять від 50 до 80%, причому системи захисту не були ефективними. Різні наслідки спостерігаються й у регіонах Іспанії.

Таким чином, європейський ринок у 2017 році очікуватиме зниження виробництва яблук і груш, погіршення якісних показників продукції та відчутне зростання цін на неї для споживачів. Крім того, передбачається втрата більшої частини урожаю кісточкових плодів. Збір інформації по наслідках заморозків ще триває, детальний і узагальнений прогноз виробництва яблук і груш в Європі WAPA представить наприкінці літа.